Vstup do súťaže
žiaci II. stupeň ZŠ, príma až kvarta osemroč. gymnázií
Pozvi kamarátov
O IQ olympiáde
Tábor pre nadané deti
Vstup pre učiteľov
O súťaži pre učiteľov
Podporte súťaž!
Organizátor
IQolympiáda na Facebooku
IQ olympiáda na Instagrame
IQ olympiáda na TikToku

 Každý je génius. Ale ak budete posudzovať rybu podľa jej schopnosti vyliezť na strom, bude celý svoj život žiť s vedomím, že je neschopná.

Albert EinsteinQ

O súťaži

 IQ olympiáda je

Výšku IQ nemeriame, ani nebude nikde uvedené. Úlohy sú všestranné a pokrývajú rôzne druhy intelektového nadania. Výsledkom však nie je výška IQ, ale iba počet bodov za vyriešenie testu.

Logo súťaže

Logom IQ olympiády je gordický uzol. Gordický uzol bol v minulosti synonymom pre nejaký neriešiteľný problém. História gordického uzla pokračuje aj dnes: vytvorili sme jeho moderný variant, skúšajúc tak tvoju logiku, trpezlivosť a súťaživosť. Za vyriešenie úloh získavaš skutočne kráľovskú odmenu, precvičíš si mozog, rozvíjaš svoju mentálnu kondíciu a získavaš veľa kamarátov, ktorí sa budú snažiť rozlúsknuť úlohy tiež.

Gordický uzol sa spája s menom Gordiása, podľa gréckych mýtov zakladateľa a prvého kráľa mesta Gordia vo Frýgii, jeho rodičia však boli „iba“ roľníci. Kráľovskú moc dosiahol neobvyklým spôsobom: na voz mu spadol orol, čo znamenalo, že Gordiás sa teší veľkej obľube u bohov. Vtedy sa objavil na voze ktorý mal na oji veľmi spletený uzol. Podľa inej legendy mal tento uzol na voze až jeho syn, kráľ Mídás, známy z bájí tým, že všetko čoho sa dotkol, sa premenilo na zlato. Dodatočne vznikol mýtus aj o jeho somárskych ušiach, ku ktorým prišiel, keď ho nahnevaný boh Apollón za to, že sa Mídásovi nepáčila jeho pieseň, vyťahal za uši tak, že sa predĺžili a pripomínali somárske.

O tomto vychýrenom uzle prorokovala veštba, že kto ho rozviaže stane sa pánom Ázie. Podarilo sa to vraj až o 400 rokov neskôr Alexandrovi Veľkému (Macedónskemu), ktorý sa skutočne stal dobyvateľom sveta (uzol rozťal mečom).

Priebeh súťaže

Harmonogram 13. ročníka IQ olympiády

Zmena harmonogramu je vyhradená. 

Súťažné kolo

Termín

Registrácia

04.03.2024 – 05.04.2024

Školské online kolo

15.04. – 21.04.2024

Regionálne kolo – semifinále

Východ:   14.05.2024

Stred:     15.05.2024

Západ:    17.05.2024

Celoslovenské kolo - finále

03.06.2024

 

Ochrana osobných údajov

Osobné údaje spracováva nezisková organizácia MENSA Slovensko, so sídlom Ľudovíta Fullu 15, 841 05 Bratislava, IČO:31744001, zapísaná na základe Osvedčenia Ministerstva vnútra Slovenskej republiky dňa 9. 2. 1993 pod číslom III/2-167/1993.

Všetky žiadosti a otázky týkajúce sa spracovania osobných údajov zasielajte prosím e-mailom na sutaz@iqolympiada.sk alebo písomne ​​na adresu nášho sídla. Registráciou na webe www.iqolympiada.sk sa prihlasujete (prípadne zákonný zástupca prihlasuje osobu) do súťaže IQ olympiáda. Pre účasť v súťaži je nevyhnutné, aby sme spracovávali a uchovávali osobné údaje prihlásenej osoby v rozsahu meno, priezvisko, dátum narodenia, adresa *, email, telefón *, škola, trieda (* ak boli poskytnuté). Súhlas so spracovaním údajov označených * je dobrovoľný a máte právo ho kedykoľvek odvolať. Poskytnuté údaje budú k dispozícii Mense Slovensko, použijeme ich iba k organizácií a priebehu súťaže, zasielanie informácií o súťaži. Vyhodnotenie výsledkov v školskom kole súťaže budú k dispozícii len prihlásenému súťažiacemu v jeho súťažnom profile a ak udelí súhlas, potom tiež zaregistrovaným učiteľom školy, ktorú navštevuje. Pri postupujúcich do regionálnych kôl a finále budú na webe súťaže zverejnené meno a priezvisko, škola a trieda a vyhodnotenie výsledkov súťaže. Údaje súťažiacich a záujemcov o zasielanie informácií sú uchovávané po dobu jedného roka od konania finále. Ak nechcete dostávať informácie o súťaži, napíšte nám, vašu registráciu a s ňou spojená dáta zmažeme. Údaje učiteľov sú uchovávané do žiadosti o výmaz. Vezmite, prosím, na vedomie, že počas regionálnych kôl súťaže a aj počas finále súťaže je obvyklé zhotovovanie fotografií, ktoré bývajú umiestnené na verejných stránkach www.iqolympiada.sk, na Facebookovej stránke súťaže, aj na stránkach v doméne www.mensa.sk....

Podrobné informácie o tom, ako údaje chránime a spracovávame a aké sú Vaše práva nájdete na adrese
https://www.mensa.sk/ochrana-osobnych-udajov .